• JELENTKEZÉS ÉS VÁRÓLISTA A JOBB ALSÓ SAROKBAN •
Vértes–Velencei-tó vándortábor
Táv
214 km
Időtartam
7 nap/6 éjszaka
Kihívás
4/5
Részvételi díj
49 000 Ft/fő/hét
Csomagszállítás
Nincs
Vándortáborunk során a Pannónia Szíve térség hegyvonulatait végigbarangolva, a Gerecse – Vértes erdeit, mezeit, várait és helyi nevezetességeit megismerve érkezünk el a hűsítő Velencei-tó partjára.
Ezen a túrán nincs csomagszállítás, a csomagját mindenki maga viszi. Ehhez jó minőségű, csomagtartóra szerelhető 2×20 literes túratáskát biztosítunk minden résztvevő számára.
A bringázás Pannónia szívében jellemzően biztonságos útvonalakon halad. Készülni kell azonban arra, hogy minden nap van legalább egy komolyabb emelkedő, illetve a 2. és 3. nap szintemelkedése és hossza komolyabb kihívás lehet a sportos ifjúságnak is. A Vértes–Velencei-tó útvonal a 4-es nehézségi fokot kapta.
Útvonalfelelős: Bodrogai László (bodrogailaszlo@gmail.com)
Indulási időpontok
Jelentkezni 2025. január 30-án este 8 (20:00) órától lehet.
2025 június 24., 25., 26.
2025. július 1., 2., 3., 9., 10., 15., 16., 22., 23., 24., 29., 30., 31.
2025. augusztus 5., 6., 7., 12., 13., 14., 19.
1. nap: Gárdony (12/36 km)
Első napon a kalandvágyó fiatalok megérkeznek új kiinduló bázisunk, a gárdonyi Surfcamping területére. Amennyiben az időjárás engedi, a gyerekek kiélvezhetik a Velencei-tó természetes adottságait egy kiadós fürdéssel. Természetesen ez a nap sem telhet bringázás nélkül, így a délután folyamán útra kelnek a fiatalok és megnézik az ötszörös Guinness-rekorder Dinnyési Várpark és Skanzen kiállítást.
Programok: Sarvajc-kereszt és kilátó, Dinnyési Várpark és Skanzen
Szállás: Surfcamping, Gárdony, Harcsa u. 2.
2. nap: Gárdony – Etyek (37 km)
A második napon a 2022-ben átadott Budapest-Balaton kerékpárúton (BUBA) kerekezhetnek a gyerekek és a kísérő tanárok. A túra során Gárdonyból Etyekig jutnak el a tábor résztvevői. Gárdonyból Kápolnásnyékig a Velencei-tó partján bicikliznek a gyerekek. Kápolnásnyéken az erősebb csoportok (kemény nap áll előttük) megtekinthetik a Halász-kastélyt és a szobrokkal ékesített parkját. A Halász-kastély 1810 körül épült, majd 1910-ben barokk stílusba építtette át tulajdonosa, Halász Gedeon. A tó elhagyása után egy dimbes-dombos területen, számtalan szőlőültetvény mellett vezet a bringások útja Pázmánd településig. Ott a Mezítlábas parkban a kirándulók megcsodálhatják a gyönyörű fafaragványokat és a hatalmas lábnyomokat. A túra Kajászó, Tordas és Gyúró irányában vezet tovább keresztezve a Váli-vizet és a Szent László-patakot. Az ebédet a fiatalok a Gyúrói Horgásztó melletti kerékpáros pihenőhelyen fogyasztják el. Az erőgyűjtést követően, Etyekig egy húzós szakasz vár a táborozókra sok emelkedővel, de mindenért kárpótolja majd őket az a hihetetlen látvány, amit a több száz hektáros szőlőültetvények biztosítanak nekik. A fiatalok Etyek előtt közvetlenül az ősmandulás facsoportok között fognak kerekezni. Etyekre érve a fáradt utazók elfoglalják a szálláshelyüket, utána pedig biciklivel, vagy gyalog megcsodálhatják a Magyar-kutat, ami a XIX. század első felében klasszicista stílusban épült kútház. A kutat tápláló forrás évezredek óta adja a vízhozamát a Nádas tónak, ami ma is 6-700 liter percenként.
Programok: Halász-kastély, Pázmánd Mezítlábas park, Etyek pincesor, Körpince sor, Magyar – kút, Botpusztai kápolna
Szállás: Etyeki Általános Iskola, Etyek, Magyar u 2.
3. nap: Etyek – Várgesztes (50 km)
A harmadik napon Etyekről egy nemrég átadott kerékpárúton vezet a túra a Gerecse alsó nyúlványaihoz, ahol megcsodálhatjuk a természet és a táj szépségeit. A túra közepén lehetőség van Csabdi település méltán híres romtemplománál elfogyasztani az ebédet, és vizet tölteni, hogy a gyerekek a rájuk váró emelkedőket meg tudják mászni. Az erősebb csoportoknak alternatív útvonalnak ajánljuk, a Csabdi-Tarján útvonalat, ami gyönyörű völgyek és tavak között fut. A Gerecséből kiérve a nagyegyházai emelkedő után Szárligeten keresztül eljutunk a Vérteshez. Az út a belső Vértesen keresztül vezet tovább, a szakasz első részén kifejezetten a Vértes tájaira jellemző földrajzi formációkat látjuk. Végigtekerünk a mesés Fáni-völgyön, majd beérkezünk Vérteskozmára, a skanzenfaluba. A Malom út meredek vízmosása előtt szusszanunk egyet, feltöltjük a kulacsokat, és irány Várgesztes. Ott a szállás elfoglalása után érdemes kívülről megtekinteni a jelenleg üzemeltetésen kívül lévő várat. A vár első említése 1326-ban történik, hadászati jelentősége elenyésző volt, főként vadászkastélynak használták. A törökök többször ostromolták, de hányattatott sorsát egy 1733-as rendelet pecsételte meg, ami kimondta, hogy a vár köveit szabadon felhasználhatták a környékbeli építkezésekhez. 1961-63 között műemléki helyreállítást végeztek rajta, ám több jelentősebb várfalrész leomlása után 2013-ban bezárta kapuit.
Programok: Csabdi romtemplom, Vérteskozma, Fáni – völgy, Vértes természeti értékei, régi települések emlékhelyei, Várgesztesi vár
Szállás: Faluház, Várgesztes, Arany János u. 55/b.
4. nap: Várgesztes – Csókakő (43 km)
A negyedik napon Várgesztesről Vértessomló felé folytatjuk utunkat, ahol a Környei bringaúton a sváb falvakon keresztül haladva, ausztriai túrázáson érezhetjük magunkat. Majkot magunk mögött hagyva, Oroszlány külvárosát érintve egy erdei összekötő úton keresztül, Pusztavámot is érintve biciklizünk Mór városába, a móri borvidék területére, az „Ezerjó” hazájába. Innen egy utolsó nekirugaszkodással érünk Csókakő várának évszázados falai alá. Ebben a gyönyörű környezetben ad szállást aznapra a település általános iskolája.
Programok: Majk, Oroszlányi Bányászati Múzeum, Csókakő vára
Szállás: Csókakő, Petőfi Sándor u. 5. Csókakői Általános Iskola
5. nap: Csókakő–Csákvár (34 km)
Csókakőről elindulva, a móri borvidék területén biciklizünk Csákberény irányába. Az omladozó vértesi végvárak közül két viszonylag jó állapotú vár maradt meg, és a Csókakő vára az egyetlen, amely nem az erdők sűrűjében bújik meg, hanem a hegység peremén, szőlőskertek között meredezik a ma is elevenen élő kis falu fölé. A vár megtekintése során, falairól tiszta időben a Móri ároktól egészen Székesfehérvárig ellátni. A túra következő állomása Csákberény, a Gróf Merán Fülöp Vadászati és Erdészeti Múzeum mellett induló Panoráma tanösvény megtekintése. 4620 méter hosszú Panoráma Tanösvény érinti a Vértes talán legszebb kilátópontját. Csákberényt elhagyva a Gánti Bányamúzeumba töltenek el a fiatalok, értékes időt, megtekintve a külszíni bányafejtést, és a beltéri bányamúzeumot. A Vértes emelkedőinek megmászását követően Csákvárra érkezünk. A település különlegessége, hogy itt a hegy lábánál terül el a Csíkvarsai rét, amely lenyűgöző állatvilága mellett az alföldi puszták sajátos jegyeit is magán hordozza. A város már a római korban is lakott volt, a későbbi időkben fazekassága tette híressé. Minden Bringásvándor táborában résztvevő gyermeknek lehetősége van pusztabusszal (lovaskocsi) ezeket a természeti szépségeket és az épített örökségeket megtekinteni. Az előző évek nagy slágere volt, hogy a kísérő tanárok a csoportokat elvitték a csákvári Csuta Cukrászdába, ahol a fiatalok megkóstolhatták a nemzetközi hírű cukrászmester fagylaltkülönlegességeit.
Programok: Mór, Csókakő vára, Csákberény és környékének látnivalói, Panoráma Tanösvény, Pusztabuszozás, Csákvár és környékének nevezetességei, Gánti Bauxitbányászati Múzeum, Vadászbemutató
Szállás: Csákvár, Szent Mihály tér 10. Öreg Tölgy Turistaszálló
6. nap: Csákvár–Gárdony (38 km)
A hatodik napon Csákvár városától búcsúzva, a Vértest magunk mögött hagyva elindulunk a Velencei-tó irányába. A túra talán legizgalmasabb szakasza következik, hiszen meg kell másznunk a Velencei-hegység 10%-os emelkedőjét, hogy eljussunk Nadapra. A délután folyamán a gyerekek által legjobban várt program következik, ugyanis a Surfcamping strandja fogad minket. A túra során a fiataloknak lehetőségük nyílik Nadapon, alternatív programként megtekinteni az Adriai-tenger és a Balti-tenger szintjéhez igazított szintezési alappontot. Azok a csoportok, akik a hat nap alatt nem fáradtak el eléggé, elkerekezhetnek Pákozdra, a Miska Huszár szoborig, ami a világ legnagyobb huszárszobra a maga 12,5 méteres magasságával.
Programok: Nadap szintezési alappont, Velence korzó, Pákozd, Miska Huszár
Szállás: Surfcamping, Gárdony, Harcsa u. 2.
7. nap: Hazaút
A tartalmas reggeli után a gyerekeknek módjukban áll még egyet csobbani a Velencei-tóban. Az úticsomagjuk kézhezvétele után vonattal, busszal vagy autóval elindulhatnak hazafelé, szívükbe zárva a Velencei–tó és Vértes térségét!
Látnivalók
Sarvajc-kereszt és kilátó, Dinnyési Várpark és Skanzen, Halász-kastély, Pázmánd Mezítlábas park, Etyek pincesor, Körpince sor, Magyar – kút, Botpusztai kápolna, Csabdi romtemplom, Vérteskozma, Fáni – völgy, Vértes természeti értékei, régi települések emlékhelyei, Várgesztesi vár, Majk, Oroszlányi Bányászati Múzeum, Pusztavám, Erdei Iskola, Mór, Csókakő vára, Csákberény és környékének látnivalói, Panoráma Tanösvény, Pusztabuszozás, Csákvár és környékének nevezetességei, Gánti Bauxitbányászati Múzeum, Vadászbemutató, Nadap szintezési alappont, Velence korzó, Pákozd, Miska Huszár
KIADVÁNYOK
ÁSZF
ADATVÉDELEM
KÉZIKÖNYV
NYILATKOZATOK
GYIK
Impresszum
MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002
Kapcsolat
BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu