Változatos, kalandos és felfedező – a dombokon és völgyeken átívelő vándortábor

Bemutatkozik új útvonalunk – interjú a Cserehát vándortábor útvonalfelelőseivel, Petivel és Tamással.

Mi a kapcsolatotok a területtel? Hogyan lettetek a Cserehát Vándortábor útvonalfelelősei?

A kapcsolatunk a térséggel rendkívül szoros. Radnóti csodás sorai jutnak eszembe: „Itthon vagyok. S ha néha lábamhoz térdepel egy-egy bokor, nevét is, virágát is tudom, tudom, hogy merre mennek, kik mennek az úton…”

Eddigi életünk során többször is el kellett mennünk a térségből, és lett volna lehetőségünk az ország más területén letelepedni. Engem személy szerint elszólítottak a katonaévek, a főiskolás évek, egyéb tanulmányok, de mindig visszatértem, mivel nem tudunk a gyökereink nélkül élni. Lokálpatrióták vagyunk.

Az útvonalfelelős munka lehetősége teljesen váratlanul ért minket. Mindketten pedagógusként tevékenykedünk az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskolában, amely intézmény és annak vezetője, vezetése rendkívül nyitott minden új, konstruktív és innovatív dologra. Az intézmény igazgatója egyik napon szólt, hogy beszéljünk már, mert van valami, ami biztos érdekelne minket. Mindketten sportoltunk, aktív életet élünk és szeretjük a kihívásokat, így a feladatra gyakorlatilag azonnal igent mondtunk Tamással.

Hogyan készültök az első bringásvándor turnusokra ezen az útvonalon?

Erre nagyon könnyen és gyorsan tudunk válaszolni: izgalommal! Újak vagyunk, nem csináltunk még hasonlót, viszont rengeteg időt, munkát és energiát fektettünk a dologba. Igyekeztünk a legjobb tudásunk szerint összeállítani a szakaszokat, elkészíteni a segédleteket, a szolgáltatásokat a lehető legmagasabb színvonalon megszervezni. Azt tudni kell, hogy a Cserehát gazdasági értelemben hazánk egyik legszegényebb térsége, viszont aki itt él és tevékenykedik, az maradéktalanul és minden igényt kielégítően igyekszik tenni a dolgát és a vendégszeretetet, a csodás táj nyújtotta látványt és az itt szerzett élményeket mindenki elraktározza magában.

Mik a jellemzői a Cserehát bringásvándor útvonalnak?

A Cserehát földrajzi fekvéséből adódóan egy rendkívül változatos és „színes” tája a térségnek, ugyanis jelentős karsztos formakinccsel találkozhatunk, de a Zempléni-hegység szélének vulkanikus leszakadásai, illetve a folyók munkája egyaránt fellelhető a tájon. Három folyó, a Bódva, a Sajó és a Hernád ölelésében található ez az észak-magyarországi mikrotáj, ennek megfelelően a folyóvizek jelentős szereppel bírtak a felszín formálásában. Jelenleg is kb. 40 kisebb patak csörgedezik a területen. A Cserehát tömegében egy erősen dombvidék jellegű táj, ahol a kerékpáros vándortáborozó hullámvasútban érezheti magát, hol kisebb, hol nagyobb, rövidebb – hosszabb emelkedőkkel és lejtőkkel tarkított utakkal találkozva. Ezen túlmenően az útvonal a tájhoz hasonlóan nagyon változatos szakaszokkal van tűzdelve, ugyanis haladunk erdei ösvényen, kaszálók melletti mezőgazdasági úton, folyógáton, ártereken és természetesen műúton is. Ha néhány szóval kellene jellemezni a Cserehát útvonalát, az a változatos, a kalandos és a felfedező lenne.

Melyik a kedvenc szakaszotok?

A teljes Cserehát kör 215 km, amely 6 szakaszra van bontva és 1860 m szint található benne. A szakaszok hossza változó, attól függően, hogy hol található majd a szálláspont. Van 19 km-es szakasz és van 50 km feletti is. Mindegyik csodaszép és változatos tájon halad keresztül, jellegzetes csereháti aprófalvakat érintve, amelyek mindegyike valami újat és egyedit kínál a vándorok számára.

Nehéz kedvencet kiemelni, mert mint említettem mindegyik más és különleges. Ha mindenképpen választanom kell, akkor a második szakaszt mondanám, mert ezen az Irota és Szendrő közötti aránylag rövid szakaszon megtalálható minden, ami jellegzetesen csereháti. Nagyobb kaptatók, hosszan elnyúló lejtők, kilátók, erdei utak, árterek, változatos felszíni formák, történelmi emlékhelyek, várrom, kúriák, templomok, sok-sok útszéli kereszt, amely vigyáz a vándorra, de egy élő társadalmi és demográfiai prezentációnak is megfelel az útszakasz.

Mennyire nehéz ez a terep?

Mint említettem, újak vagyunk és idáig nem vettünk részt még hasonló kerékpáros vándortáborban, így nincs összehasonlítási alapunk a többi útvonalhoz képest. Amikor elindultunk és bejártuk keresztül-kasul a Cserehátot, hogy kijelöljük a tábor útvonalát, azt gondoltuk: nem lesz egyszerű feladat teljesíteni, éppen a felszín dimbes-dombos jellege miatt. De bízunk benne, hogy nem teljesen felkészületlen táborozók jönnek el hozzánk, illetve akik idejönnek, nekik már van néhány kilométer a lábukban és megtapasztalták, hogy milyen az, amikor egy hosszan elnyúló emelkedőre kell feltekerni, így nem okoz majd problémát annak teljesítése. Az útvonalon 3-4 alkalommal lehet találkozni 10%-os emelkedéssel, de ilyenkor arra kell gondolni, hogy a másik oldalon ez 10%-os lejtés lesz! Összességébe véve az útvonalat középnehéznek mondanám. Teljesíthető, de vannak benne olyan részek, amelyek komolyabb erőkifejtésre késztetik majd a kerekeseket.

Illetve sok függ majd az időjárási viszonyoktól. Vannak olyan szakaszok, amelyek erdei úton kaszálók mellett, ártérben, földúton és mezőgazdasági utakon haladnak. Ezek ha feláznak és sarassá válnak, az nem fogja egyszerűsíteni a haladást.

Mit ajánlotok a résztvevőknek, hogyan készüljenek fel?

Mi a magunk részéről, azt ajánljuk, hogy mielőtt hozzánk érkeznek, egy-egy kisebb bicajos túrára mindenképpen menjenek el, és keressenek olyan útszakaszokat, amelyben vannak emelkedők és lejtők. Ezáltal egy kicsit hozzászoktatják a testüket, az izmaikat, az ízületeiket és nem utolsó sorban a feneküket az igénybevételhez. Az útvonalon a csomagszállítás megoldott, így a nehéz hátizsákjaikkal nem kell még pluszban küzdeni.

Miért gondoljátok, hogy a Cserehát bringás vándortábor lehet az életed legjobb hete?

Teljes mértékben el tudjuk képzelni, hogy ezen a vándortábor útvonalon lesznek olyan résztvevők, akik számára a Csereháton található aprófalvas falusias környezet, a demográfiai helyzetből adódó egyediség abszolút újként fog hatni. Rengeteg új impulzus éri majd őket, más emberekkel találkozhatnak, mint a megszokott környezetükben, kiléphetnek a komfortzónájukból, megismerhetnek egy új – számukra még ismeretlen – világot. Időutazásként is felfogható ez az egy hét, ami biztos vagyok benne, hogy maradandó emlékeket fog nyújtani. Mi a magunk módján mindent megteszünk, hogy jól érezzék nálunk magukat és akár családostól visszavárjuk őket.

Impresszum

MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002

Kapcsolat

BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu

Iratkozz fel a hírlevelünkre!