A BringásVándor életérzésről és Cserhát páratlan vidékéről mesél Kökényesi Ági útvonalfelelős
A Cserhát BringásVándor tábor nemcsak egy izgalmas kerékpáros túra, hanem egy igazi közösségi élmény is. Kökényesi Ági útvonalfelelősként azon dolgozik, hogy a résztvevők a legjobb útvonalakon bringázhassanak és felejthetetlen programokkal gazdagodjanak. Az új szálláshelyek, a változatos túraszakaszok és a népszerű vizes programok mellett a tábor egyik legkülönlegesebb eleme például a közösségi főzés Terényben. Hogyan formálódott az évek során a tábor, és miért térnek vissza évről évre a BringásVándorok? Ági mesél a táborról, tájról és a közös élményekről.

Kérlek, mutatkozz be röviden, és mesélj a kerékpározáshoz fűződő kapcsolatodról!
Kökényesi Ági vagyok, biológia és környezettan tanár. A szervezés mindig is fontos szerepet játszott az életemben: a Bánkitó Fesztivál egyik alapítója vagyok, dolgoztam a Sziget Fesztiválon, és jelenleg egy közösségi finanszírozású zöld iskolát vezetek Nógrád megyében.
A kerékpározás az életem szerves részévé vált. Budapesten kezdtem el rendszeresen bringázni 2003 körül, amikor a biciklis futár közeggel kerültem kapcsolatba. Az akkori párom, aki biciklis futár volt, adta az első városi bringámat. Ettől kezdve napi szinten közlekedtem biciklivel, és hamar rájöttem, milyen gyors, hatékony és szabad mozgási lehetőséget biztosít. Később a férjemmel és a gyerekeinkkel is bringáztunk, cargóval jártunk mindenhova.
A családi életünkben a mai napig fontos a bicikli, a férjem, aki maga is meghatározó alakja volt a budapesti biciklis futár közösségnek, jelenleg Nógrád megyében üzemeltet egy bringaszervizt.
Mikor és hogyan lettél a Cserhát BringásVándor útvonalfelelőse?
Két évvel ezelőtt keresett meg Dominus Ákos, az akkori útvonalfelelős, és eleinte Novák Peti (szintén korábbi útvonalfelelős) mellett segítettem az útvonal módosításában, majd a következő évtől teljes egészében átvállaltam ezt a feladatot.
A munkám során az útvonal karbantartásáról, fejlesztéséről és a biciklis turisták kiszolgálásáról gondoskodom. Az iskolám egyben szálláshelyként is működik, ami beleilleszkedik az útvonalba, és hozzájárul a kerékpáros turizmus fellendítéséhez. A férjem segít a szervizelésben, ami nélkülözhetetlen a zökkenőmentes működéshez.
Amikor átvettem az útvonal szervezését, az alapvető állomások megmaradtak: Somoskőújfalu, Ipolytarnóc és Hollókő továbbra is a tábor részei. Az egyik legnagyobb változás az volt, hogy Hollókő után a csoportok Terénybe mennek, ami egy új útvonalat jelent. Ez az átvezetés nemcsak egy új szakaszt hozott be, hanem egy közösségi főzés programot is, amit nagyon szeretnek a résztvevők. Terényben egy nagy udvar áll rendelkezésre, ahol szabadon főzhetnek, játszhatnak és pihenhetnek.

A szállások terén milyen változások történtek?
Bár a tábor nem luxusszállásokat kínál, az egyik előnye Terénynek, hogy a csoportok külön szobákban alhatnak. Az előző években a Balassagyarmati szálláshely is változott: egy új helyszínt találtunk, ami komfortosabb, jobban megfelel a táborozók igényeinek. Az utolsó éjszakán pedig még jakuzzi is van, ami hatalmas pluszt jelent.
Mik a legkedveltebb programok a tábor során?
A vizes programok mindig nagy sikert aratnak. A Bánki-tó nagyon népszerű, akárcsak a Nyírjesi tavak, ahol a természetben strandolhatnak a résztvevők. Balassagyarmaton lehetőség van ellátogatni a Kerékpármúzeumba is, ahol egy egyórás tárlatvezetésen lehet részt venni. Az egyik legújabb programelem a Szandaváraljai tájház-látogatás, amelyet a Szandavári kirándulással kapcsolunk össze.
A hollókői útvonalon korábban az Ófaluban volt egy idegenvezetés, amelyet annak idején azért szerveztek, mert a vár állapota nem tette lehetővé a látogatást. Azóta azonban a vár felújításra került, így a program is módosult: jelenleg a Hollókői várlátogatás szerepel benne. Az önkormányzattal sikerült kedvezményes megállapodást kötni, és egy bringások számára kialakított kiváló létesítmény is a rendelkezésre áll.
Az Ipolytarnóci Ősmaradványok egyedülálló élményt nyújtanak: geológiai tanösvény, amelyet a résztvevők Marika néni vezetésével járhatnak be. A terület a Pannon-tenger korából származó ősmaradványokat, fogakat és egyéb geológiai leleteket mutat be. A szállás is különleges élményt nyújt: a csoport a Nemzeti Park vadászházában töltheti az éjszakát, ami egyébként kizárólag vadászok számára elérhető.
Összességében a túra során a résztvevők történelmi, természeti és kulturális szempontból is színes élményekkel gazdagodnak, miközben változatos terepviszonyokhoz alkalmazkodva teljesítik a kihívásokat.

Szerinted miért jó dolog BringásVándornak lenni?
A tapasztalataim alapján fantasztikus látni, hogy egyre több visszatérő résztvevő van, akik már több útvonalat teljesítettek, és lelkesen gyűjtögetik az élményeket. Ez tényleg egy különleges program, amit a csoportok nagyra értékelnek. Én is próbálok a saját iskolámból – a Budapest Schoolból – csoportokat szervezni, és ott is az egyik fő érv az volt, hogy ez egy kivételes lehetőség: ha valakinek megtetszik, akár az egész országot végigjárhatja bringával, gyalog vagy vízitúrákon.
Az ár-érték arány is kiemelkedő: Budapesten egy háromnapos napközis tábor kerül ennyibe, és ott csak az étkezés van benne. Itt viszont minden benne van az árban: szállás, étkezés, programok, túrakísérő, kerékpár és egyéb szükséges eszközök. Az állam által támogatott lehetőségek közül ez az egyik legjobb, amit érdemes kihasználni.
A közösségi élmény is nagyon fontos. Sok olyan csapatot láttam, ahol már a korábbi résztvevők is visszajárnak, mert összekovácsolja őket a BringásVándor. Például volt, aki nyolcadikosként kezdte, most már egyetemista, de a tanára továbbra is szervezi az utakat, és ő maga is segít benne. Így kialakult egy hagyomány, ami erősíti a közösségeket.
Van most egy túrakísérőm, aki maga is végigjárta a BringásVándor útvonalait öt-hat éven keresztül. Annak idején egy lelkes tanárával kezdte, végül őt is beajánlották túrakísérőnek, és most már ő vezeti a csoportokat. Ez egy tökéletes példa arra, hogyan válhat valaki a közösség részesévé, majd aktív alakítójává. És ez is mutatja, hogy a BringásVándor sokkal több, mint egy egyszerű túraprogram – közösséget teremt és hosszútávú élményeket ad.
További részletek és jelentkezés: Cserhát vándortábor – BringásVándor
Impresszum
MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002
Kapcsolat
BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu