Kastélyok, kalandok, Körösök: Biciklivel Békés megye varázslatos tájain

Békéscsaba a kerékpáros turizmus egyik izgalmas központjává vált, és az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően egyedülálló, változatos túraútvonalakat kínál a kerékpárosoknak. A Bringás Vándortábor célja, hogy Békés megye festői tájait és kulturális kincseit biciklivel felfedezve felejthetetlen élményeket nyújtson. A résztvevők így nemcsak a történelmi kastélyokat, hanem a gyönyörű természetet és a Körösök menti strandok varázsát is élvezhetik. Mindezekről Kotroczó Henrietta, a Békési kastélyok útvonalfelelőse mesél. 

Kérlek mutatkozz be röviden, és mesélj arról, hogy milyen kapcsolat fűz a kerékpározáshoz! 

23 éve vezetem a Békéscsabai Tourinform irodát. A Tourinform iroda egy turisztikai információs iroda, amely a Magyar Turisztikai Ügynökséggel kötött névhasználati szerződés alapján végzi a feladatait az adott területen. Tourinform-osként  a munkám során Békéscsaba értékeit és látnivalóit népszerűsíthetem, valamint tájékoztathatom az ideérkező turistákat arról, hogy mi mindent lehet csinálni a térségben. Lokálpatriótának vallom magam, 51 éve élek itt a városban, amit nagyon szeretek, és szerencsésnek érzem magam, hogy a munkám is a városhoz, annak bemutatásához kötődik. 

A kerékpározás mind a magánéletemben, mind a munkámban egyaránt jelen van. Ha külföldön járunk, például legutóbb tavasszal Amszterdamban kirándultunk, mindig próbáljuk kerékpárral felfedezni az adott várost. Itthon pedig egy baráti társasággal már majdnem 10 éve járunk a Balaton-felvidékre, ahol saját vagy bérelt bringákkal barangoljuk be a tájat. Természetesen Békéscsabán belül is gyakran pattanok nyeregbe, itt igazán gyorsan lehet biztonságosan eljutni a város bármely pontjára.     Az utóbbi 2-3 évben pedig a munkámban is napi szinten jelen van a kerékpáros turizmus népszerűsítése, így örömmel vállaltam szerepet a Bringás Vándor Békési kastélyok útvonalának   kialakításában. 

  

Mi a kapcsolatod a területtel, és hogyan lettél az útvonal felelőse? 

Az elmúlt években Békéscsaba a kerékpáros turizmus egyik feltörekvő helyszínévé vált. A város már hosszú idő óta kerékpárosbarát település, és rengeteg időt, energiát, pénzt fektetett a kerékpáros infrastruktúra fejlesztésébe. Ma már egy 105 kilométeres kerékpárút-hálózat szeli keresztül a várost, és úgy gondoltuk, hogy mivel ilyen jó infrastrukturális adottságokkal rendelkezünk, ezt a turizmus területén is kihasználhatnánk. Így kezdődött el a kerékpáros turizmus tudatos népszerűsítése, egy jól felépített stratégia mentén. A célunk az, hogy Békéscsaba kerékpáros lehetőségeit turisztikai termékké formáljuk és ezt sikeresen piacra vigyük.  

A Békéscsabai Turisztikai Egyesület a Tourinform iroda fenntartója. A Turisztikai Egyesület – a kerékpáros terveink megvalósítása érdekében – több éve együttműködést kezdeményezett a bringás szakma országos szervezeteivel.  Ennek során hívtuk meg például Pénzes Böbét, a Maketusz vezetőjét, hogy jöjjön el, nézze meg saját szemével a fejlesztéseinket, és kerekezzünk együtt a térségben. A próbatekerés nagyon sikeres volt, a látottak elnyerték az elnök asszony tetszését. Mindeközben több bringás elismerést is bezsebelhetett a város. 2023-ban a békéscsabai Wenckheim kerékpárút, elnyerte az Év Kerékpárútja díjat, és ugyanebben az évben az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatója is békéscsabai lett, mégpedig az Arcanum Hotel. Még korábban, 2021-ben pedig a békéscsabai Andrássy út lett a vidéki Magyarország Kerékpáros Főutcája. Ez is bizonyítja, hogy Békéscsabán a lakosság nagy része napi szinten kerékpározik.  Ezen előzmények után kapott lehetőséget a Békéscsabai Turisztikai Egyesület, hogy útvonalmenedzsment szervezetként részt vegyen a Bringás Vándor munkában. Én magam a Turisztikai Egyesület munkaszervezetének vezetőjeként már évtizedek óta szervezem a helyi turizmust, így mivel jól ismerem a térség turisztikai szolgáltatóit és látnivalóit, örömmel vállaltam el az útvonalfelelősi megbízatást Azt gondolom, hogy egy nagyon jó kerékpáros útvonalat sikerült kialakítani, és a szervezési munkálatok a lehető legoptimálisabb körülmények között zajlottak. 

Mesélj egy kicsit a kezdetekről! Hogyan alakították ki az útvonalat? 

A Bringás Vándortábor Békési kastélyok útvonalának kialakítása két éve kezdődött. Az alapötletünk az volt, hogy egy fő hívószót kell találnunk, amely köré az útvonalat felépíthetjük.  Úgy gondoltuk, hogy Békés megye adottságai, különösen a jól kiépített kerékpározható utak nagy száma és a rengeteg kastély, tökéletes alapot adnak egy ilyen programtervezéshez. Először összegyűjtöttük, hogy Békés megyében mely kastélyok azok, amelyeket szeretnénk bemutatni a kerékpáros turistáknak. Miután ezek megvoltak, azokat a környéken található épített örökségeket is keresni kezdtük, amelyek még gazdagíthatják a túrát. Mivel Békés vármegye a Körösök vidékén fekszik, így fontos volt számunkra, hogy a résztvevők számára a folyók adta lehetőségeket is beépítsük az útvonalba. Szerettük volna, ha a bringások a túra során több alkalommal is élvezhetik a Körösök mentén található szabadstrandok fürdési lehetőségeit. Ennek megfelelően figyelembe vettük a strandok elhelyezkedését is. 

Az útvonal tehát a kastélyok, egyéb építészeti örökségek és a Körösök szabad strandjainak elhelyezkedését figyelembe véve alakult ki, és közel 280 kilométeren keresztülszeli át fél Békés megyét. A túra Békéscsabáról indul és ide is tér vissza. Szerencsés helyzetben voltunk, hiszen az egész területet nagyon jól kiépített, biztonságos kerékpáros útvonalak jellemzik. A túra során sok töltés és gát mentén, pusztai területen haladunk, így a forgalom elől elzárt, biztonságos útvonalon lehet kerékpározni.  

Milyen lehetőségek és programok várnak még az odaérkező Vándorokra? 

Az útvonalunk, amit kialakítottunk, rengeteg programlehetőséget kínál, így a résztvevők valóban változatos élményekben részesülhetnek.  A bringások ellátogatnak a Szabadkígyósi Wenckheim – kastélyba, valamint lehetőség nyílik a geszti Tisza-kastélyba, valamint a gyulai Almásy-kastélyba is betérni, így a történelmi helyszínek megismerése is része a programnak. 

Emellett a térség kulturális értékeinek bemutatása is célunk volt. Békéscsabán a Munkácsy-örökség nyomába eredhetnek a vándorok, hiszen a Munkácsy Mihályhoz kapcsolódó gyűjtemény, a Munkácsy Emlékház megismerése is szerepel a programban, ahol a résztvevők megismerkedhetnek Munkácsy festészetével és a békéscsabai tartózkodásának emlékeivel. Gyulán az Erkel Ferenc Emlékház is fontos állomás, ahol a nemzeti himnusz zeneszerzőjének szülőháza is bemutatásra kerül. 

A gyerekek   egy Békéscsaba külterületén álló hagyományőrző tanyát is meglátogatnak, ahol számos állatot láthatnak, simogathatnak, és autentikus tanyaépületben ismerkedhetnek a vidéki életmóddal. Ez egy különösen népszerű program, amit a diákok nehezen hagynak ott. 

Az útvonal során a Körös-Maros Nemzeti Park különböző tájegységein is végig haladunk, így a puszta élővilágával is megismerkedhetnek a vándorok. A Körösökre épült vízügyi létesítmények bemutatása is szerepel a programban, melyet vízügyi szakemberek prezentálnak, ismertetve, hogyan szolgálják ezek a környezet védelmét. 

Szeghalmon egy valódi különlegességet, a Mundérba bújt történelem kiállítást is beépítettük a látnivalók sorába. A látogatók a tárlatvezetés során különböző államok katonai egyenruháival, rendvédelmi és karhatalmi szervek emlékeivel ismerkedhetnek meg. A tulajdonos magángyűjtő személyes történetekkel is gazdagítja a bemutatót.  

A Vésztő-Mágori Történelmi Emlékhelyen bepillantást nyerhetnek az itt megtelepedett népek életébe és a Csolt nemzetség Árpád- kori monostorának maradványait is megnézhetik.  

Összességében úgy érzem, hogy a békési kastélyok és a környék kulturális, történelmi és természeti értékei egy rendkívül változatos, gazdag programhetet biztosítanak a résztevőknek. 

Milyen visszajelzéseket kaptok a gyerekektől? Fogtok valamin változtatni jövőre? 

Valószínűleg nem, hiszen a jól bevált recepten nem szükséges változtatni. Az első év és az idei év között is csak minimális módosításokat végeztünk, és azt is csupán azért, mert voltak olyan pusztai területek, amelyek a nagy nyári melegben, extrém időjárási körülmények között nagyon hosszúnak tűntek. Ezért egy kicsit módosítottunk az útvonalon, hogy árnyékosabb pihenőhelyekkel és megállókkal kecsegtető szakaszokat építsünk be. 

A diákok visszajelzései alapján a legnagyobb sikernek a fürdőzés számít. Az útvonalon négy szabadstrand is található. Az első a Dobozi erdő mellett, Szanazugban a Fehér- és Fekete-Körös összefolyásánál, ahol csodás természeti környezetben fürödhetnek. Egy újabb lubickolási lehetőség a Gyula mellett, Városerdőnél, a Fekete-Körös mentén várja őket. Emellett Szeghalomnál, a Sebes-Körösön is van egy jól kiépített, strandlehetőség. Végezetül a Kettős-Körös partján, a Békés-Dánfoki Üdülőközpont mellett is, élményelemekkel gazdagított fürdőzés várja a megfáradt bringásokat. Ezek az 1-2-3 órás fürdőzések új lendületet adnak a gyerekeknek, felfrissítik őket, és rengeteg örömet szereznek. 

Az is tetszik a vándoroknak útvonalunkban, hogy végig síkvidéken haladunk, nincsenek nagy szintkülönbségek. A diákokat kísérő pedagógusok pedig örülnek, hogy a csoportok jó minőségű kerékpárúton, biztonságban tekerhetnek, miközben átadhatják magukat a változatos, látnivalókban bővelkedő környezetnek. 

Nem hallgathatjuk el a küzdelmeinket sem… Mindenki tapasztalja, hogy a nyarak egyre forróbbak mindenhol, az Alföldi térségben különösképpen. Bár viszonylag könnyű útvonalnak számítunk, hiszen síkvidékről van szó, az idei évben többturnus alatt is volt vörös riasztás érvényben, amikor a csapatoknak 40 fokos hőségben kellett végigtekerniük a majdnem 300 kilométeres távot. Nálunk nincs csomagszállítás, így minden terhet a kerékpárokon visznek magukkal. Ilyen rendkívüli időjárási körülmények között, az egyébként könnyű útvonalunk a legnehezebb hegyvidéki útvonalokéval vetekszik. Ezzel az extrém időjárással azonban nem tudunk mit kezdeni, sajnos ez adott. De mindig felhívjuk a figyelmet a napvédelemre, és próbálunk minél többször megállni ivóvizes kutaknál, pihenőhelyeken. Ennek ellenére, amikor 40 fokban kell tekerni, a legkönnyebb útvonal is könnyen a legnehezebbé válhat. 

  

Van esetleg egy kedves vagy kedvenc emlék, amit meg tudsz osztani? 

Minden indításnál és fogadásnál ott vagyok, és mindig nagyon lelkesek a gyerekek, amikor megérkeznek hozzánk. Az igazán értékes pillanatok azonban inkább akkor jönnek, amikor hét nap elteltével újra találkozunk. A háromszáz kilométerrel a lábukban, elcsigázva, de mégis boldogan.  

Nem tudnék konkrét kedvenc emléket kiemelni, hanem inkább azt hangsúlyoznám ki, hogy itt a térségünkben a lakosság nagyon barátságos, nyitott és vendégszerető. Több, mint 20 településen tekernek végig a diákok az útvonalon, és a kicsi kis községekben, falvakban nagyon kedvesek és közvetlenek a lakók a bringás vándorokkal. Mindenkinek van egy kedves szava a megfáradt vándorokhoz, hűtőből előkerülő frissítő ásványvize, egy bíztató mosolya, egy zsíros kenyere, útbaigazító jótanácsa. Útvonalfelelősként rendkívül jó érzés, hogy az útvonal településein mindenki szívügyének tekinti, hogy az itt megforduló vendégek jól érezzék magukat és a lehető legjobb hírét vigyék a békési térségnek. A bringás vándor egyenruhában tekerő diákok látványa eleinte mindenkiben kíváncsiságot ébresztett, hogy kik lehetnek ők, De hamar megszokták és megszerették a településeken átsuhanó kerekesek látványát és mára már ismerősként üdvözlik a bringás csapatainkat.  

Aki eljön hozzánk, annak lehetősége lesz átélni ezt a vidéki vendégszeretetet. 

Össze tudod foglalni, hogy szerinted miért érdemes Bringás Vándortáborba jönni? 

Szerintem a Bringás Vándortáborok nagyon komplex élményt nyújtanak a résztvevő gyerekeknek. A mai világban nem mellékes szempont az sem, hogy ár-érték arány szempontjából is kiemelkedő lehetőség a vándortábor, hiszen az útvonalak egy héten keresztül nemcsak szállást és étkezést biztosítanak, hanem számos programot is, mindezt egy olyan csapat társaságában, amely a saját kisebb közösségünk ismerős tagjaiból áll. Ez egy remek csapatépítő program, hiszen nemcsak a diákok közötti kapcsolatok, hanem a tanárokkal való viszony is sokkal jobbá válik, miután rengeteg közös kalandon mennek keresztül a vándortáborok alatt. Amikor a következő tanévben újra találkoznak, már nem csupán egy tanár- diák kapcsolat fűzi őket össze, hanem egy sokkal mélyebb, személyesebb viszony, mely a közösen megélt élményeken alapul. 

Az egyhetes vándortáborok alatt sok-sok új ismerettel gazdagodhatnak a résztvevők, és addig új, számukra ismeretlen térségeket fedezhetnek fel. Egy ilyen program valóban bővelkedik élményekben, és az egyik legfontosabb értéke, hogy segít a gyerekek határainak feszegetésében, a komfortzónáik tágításában. Hiszen, ha valaki végigcsinálja az egyhetes túrát nyáron, nagy melegben, háromszáz kilométert csomaggal a kerékpárján, az valóban büszke lehet magára. 

Azt gondolom, hogy az útvonalak tényleg olyan élményeket kínálnak, amelyek felveszik a versenyt a korosztály körében népszerű digitális világgal. Valódi, átélhető kalandokat adnak, amelyek életreszóló emlékkel szolgálnak számukra.  

  

Van még valami, amit hozzá szeretnél tenni? 

Nagyon hálásak vagyunk azért, hogy részesei lehetünk ennek a programnak, és már alig várjuk a jövő évi tábort. Az is tisztán látszik, hogy azok a szolgáltatók, akikkel az útvonalon partnerkapcsolatba léptünk, már szintén a sajátjuknak érzik a programot. Ők is várják, készülnek, és folyamatosan próbálnak többet és jobbat adni a diákoknak.  

Mi pedig igyekszünk még gazdagabb és élménydúsabb útvonalat biztosítani, hogy a gyerekek minél több élménnyel térhessenek haza. 

Ami még fontos, hogy reméljük, az időjárás is kedvezni fog nekünk, hiszen a pusztai területeken, a nagy melegben sokszor nagyon ki vagyunk téve az extrém kihívásoknak. Azonban mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gyerekek ne a hőségre, hanem a sok-sok élményre emlékezzenek. Már most, két év után azt tapasztaljuk, hogy rengeteg pedagógus hozza vissza a családját, miután ízelítőt kaptak nálunk a térség szépségeiből és sok példa van arra is, hogy a diákok térnek vissza hozzánk családjukkal, hogy alaposabban körülnézzenek. 

Nagyon örülünk, hogy a Bringás Vándor hozzásegít bennünket céljaink eléréséhez: segít népszerűsíteni a kerékpáros turizmust, és bemutatni, hogy ez a térség egy ideális kerékpáros úti cél.  Az utóbbi időben egyre többen érkeznek Békéscsabára kerékpárral, és nemcsak a bringás vándortábor résztvevői, hanem azok is, akik valahol olvastak a programról, vagy a megyeszékhely elmúlt időszakban elért kerékpáros sikereiről. 

Impresszum

MAKETUSZ
9700 Szombathely,
Berzsenyi D. tér 1.
Iroda: 1124 Budapest,
Apor Vilmos tér 20.
Adószám: 18877410-1-18
Email: info@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5002

Kapcsolat

BringásVándor
bringasvandor@maketusz.hu
Telefon: +36 20 515 5302 - Munkanapokon 8:00 és 17:00 között
Osztálykirándulás
osztalykirandulas@maketusz.hu
Képzés
info@bringasuli.hu

Iratkozz fel a hírlevelünkre!